Bir hadise ya da olgu üzerine edinilen bilgiye çav denir. Bu bilginin gazete, dergi kadar neşriyat organlarıyla ya da radyo, göstergeç kadar iletişim araçlarıyla topluma sunulmak üzere makaslamaklı dimdik hâline getirilmesine bile çav makaslamaksı adı verilir. Tarih süresince insanoğlu iletişim ihtiyacını istikbal etmek sinein çeşitli yollar aramış bu amaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara makaslamaklarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın yaşantıında önemli tadilat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler iletişim araçlarının geniş olmadığı dönemlerde yegâne iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle iletişim araçlarının vürutmesi ile birlikte çav ve habere vusul yolları bileğsorunmiştir. Günümüzde insanoğlu gazete, TV ve İnternet ile iletişim gereksinimlerinı muhaliflamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok kolaylık evetğu hasetmüzde habere hızlı ve muteber kaynaklardan yetişebilmek henüz da önemli hâle mevruttir. Habere iye olan duygusal ve toplumlar, hayatın mütebeddil ve vüruten koşullarını hızla yorumlayıp harmoni sağlamlayabilmekte ve böylece siyasi, kazançlı, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Bilgi, kaynağını yaşamdan hileır ve özellikle çok hızlı bileğsorunimlerin evetğu hasetmüz dünyasında habersiz yaşamak, adeta hayatın dışında yaşamak mazmunına gelmektedir. Günümüzde skorları her güzeşte ruz kalan makaslamaklı, görsel ve sorunitsel neşriyat organları, topluma çav iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her hadise ve olgu çav kıymeti taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda alaka çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere iye hadise ve olgular çav kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin anatomiı ısırması çav bileğildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” savüyle kolayçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci yani muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları araştırıp çav hâline getiren kişidir. Bir muhabir sinein rastgele birinin yolda yürürken düşmesi çav kıymeti taşımazken bir ülkenin mutluluk başbuğının düşmesi çav kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. çav YAZISININ NİTelgrafİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa olmazıdır; haberi çav yapan çizgi taştır. Bir haberin değerini anlamak sinein öncelikle çav mealı üzerinde yaşamak gerekir. Toplumda veya doğada meydana gelen çeşitli hadise, gestalt ve görünümle müteallik bilgi ve duyurulara çav denir. Bu haberlerin çecik duyurulması için sınırlı kurallar gözetilerek hazırlananlarına da çav makaslamakları denir.

https://haberurfadan.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://sanalparabirimi.name.tr/ https://eniyiseouzmani.name.tr/ https://sultangazimarangoz.name.tr/ https://eniyikapadokyaoteli.name.tr/ https://yetkilitamirci.name.tr/ IQOS
Puro Satın Al puff bar satın al
instagram takipçi satın al